HISTORIA

Nasza jednostka rozpoczęła swoją historię w 1928 roku kiedy to Wacław Zwoliński (sekretarz w urzędzie gminy w Ładzyniu) wraz z grupą innych lokalnych społeczników zorganizowali pierwsze zebranie członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Ładzyniu. Określono zadania formacji, ustalono skład pierwszego zarządu – prezesem został Wacław Zwoliński, gospodarzem Aleksander Cudny, skarbnikiem Antoni Grzęda, a naczelnikiem Stanisław Cudny. Spontanicznie opracowano plan budowy drewnianej remizy, która dzięki wytężonej pracy mieszkańców Ładzynia została oddana do użytku następnego roku. Do konstrukcji użyto drzew rosnących na miedzach, a więc wywołujących sąsiedzkie spory. W siedzibie ładzyńskiej straży powstał teatrzyk i często odbywały się zabawy taneczne. Dwa lata po założeniu jednostki, strażakom udało się skompletować wyposażenie i umundurowanie. Wtedy w strażnicy znalazła się ręczna pompa tłokowa oraz beczkowóz konny. Na remizie zawieszono dzwon, który od tamtej pory bił na alarm i zwoływał strażaków do ciężkiej pracy w obronie ludzkiego życia i mienia. Pamiętne wypadki trzeciej dekady XX wieku to pożar stodoły Aleksandra Cudnego w 1930 roku i pożar torfowiska i lasu w lipcu 1939 roku.

Wybuch wojny przerwał działalność OSP Ładzyń. Wielu strażaków zostało powołanych do walki w obronie ojczyzny. Niektórzy tej walki nie przeżyli. Triumfalny pochód komunistycznej Armii Czerwonej przez Polskę przyniósł straży straty. W sierpniu 1944 roku Żołnierze radzieccy zdewastowali remizę trzymając w niej konie i wykradając drewno z podłogi na opał.

9 lat po zakończeniu wojny OSP Ładzyń wznowiła działalność. Wacław Rozbicki wykonał wtedy dla straży specjalny wóz konny, przystosowany do działań pożarniczych. W tym samy roku straż otrzymała pierwszą motopompę spalinową. W roku 1957 straż udostępniła mieszkańcom jedno pomieszczenie na zlewnię mleka. Niedługo potem pogłębiono wiejski zbiornik wodny. Dalsze lata piątej dekady to czas rozbudowy remizy o suszarnię węży i słup z dzwonem alarmowym. Ćwiczenia sekcji bojowej odbywały się co tydzień. Strażacy przyczyniali się również do rozwoju kulturalnego wsi. Pod koniec lat pięćdziesiątych w remizie rozpoczęła działalność świetlica strażacka, do której pozyskano telewizor marki „Tesla”. Za oglądanie telewizji pobierano niewielkie opłaty. Regularnie organizowano zabawy taneczne, widowiska teatralne. Pod koniec lata organizowano corocznie niezapomniane Dożynki. Straż zaczęła brać udział w zawodach pożarniczych. W latach sześćdziesiątych dokonano odgromienia wsi, gdyż niemal każda burza wiązała się z wybuchem pożaru.

Syrena elektryczna zawyła po raz pierwszy w Ładzyniu w 1962 roku. Rok później OSP Ładzyń świętowała 35 lecie istnienia. W 1965 roku nasza jednostka otrzymała pierwszy w swojej historii samochód zaadaptowany do działań straży – Gaz 57. Dla nowego pojazdu wymurowano w 1967 roku garaż (obecnie zaadaptowany na świetlicę). Rok później dokonano podmurowania brzegów zbiornika wodnego.

Lata siedemdziesiąte rozpoczęło uzyskanie telefonu. W 1972 roku OSP wsparła Szkołę Podstawową w Ładzyniu oddając jej połowę zysków z zabaw tanecznych na założenie systemu centralnego ogrzewania. Zabawy w Ładzyniu stały się znane w całym powiecie. W ciągu jednej nocy przez remizę przewijało się do ośmiuset osób. W latach osiemdziesiątych Polska Kronika Filmowa nagrała na zabawie w Ładzyniu film pod tytułem „Na wsi zabawa”.

Wiara katolicka broniła się przed komunistycznymi władzami w budynku remizy, gdzie odbywały się lekcje religii, zabronionej w państwowych szkołach. Zarząd uchwalił tę decyzję jednogłośnie.

W 1981 roku ruszyła budowa nowej remizy w pobliżu trasy Mińsk Mazowiecki - Łochów. Sami strażacy wpłacili na ten cel 29000 złotych. Budowa remizy pochłonęła kwotę 1 624423 złotych. Została wybudowana czynem społecznym, a drewno pochodziło z darowizn od mieszkańców. Po sześciu latach budowę ukończono. Starą, drewnianą remizę sprzedano.

Lata dziewięćdziesiąte to ciągle czas niezapomnianych zabaw. W roku 1992 straż otrzymała nową motopompę i komplet węży. W tym czasie ładzyńska straż okazała się hojnym ofiarodawcą dla szkoły w Ładzyniu, klubu sportowego „Atut”. Straż wsparła finansowo asfaltowanie głównych dróg w Ładzyniu. Kiedy w lipcu 1997 roku południowe tereny naszego kraju pustoszyła powódź, OSP Ładzyń organizowała zabawy taneczne, z których dochód został przekazany ofiarom żywiołu.

W kwietniu 1996 OSP Ładzyń otrzymała od Zarządu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego nowy samochód – Star 266 zaadaptowany dla straży pożanej. Pod koniec roku miały miejsce dwa włamania do remizy. Skradziono m.in. akumulatory samochodowe, kolumny głośnikowe, kuchenkę elektryczną. Postanowiono założyć system alarmowy.

Rok 1998 – huczne obchody siedemdziesięciolecia istnienia Straży. Straż w Ładzyniu otrzymała swój sztandar. Odznaczono zasłużonych członków.

W 1999 roku reprezentanci OSP Ładzyń pojawili się na pielgrzymce strażaków na Jasną Górę oraz uczestniczyli w spotkaniu z Ojcem Świętym – Janem Pawłem II w Drohiczynie. Na przełomie wieków Straż organizuje zabawę sylwestrową.

W XXI wiek Ochotnicza Straż Pożarna w Ładzyniu weszła z entuzjazmem. W 2008 świętowaliśmy 80 lat od założenia. Jesteśmy pełni nadziei na przyszłe lata i liczymy, że ponad osiemdziesięcioletnia już tradycja naszej jednostki nigdy nie zginie.